Milletvekili Erol'dan Ulaştırma Bakanlığı'na Soru Önergesi

Cumhuriyet Halk Partisi Elazığ Milletvekili Gürsel Erol,  alabalık üretiminde Türkiye'nin en önemli merkezi olan Keban ilçesinde bulunan balık çiftliklerinin yolu ile ilgili TBMM'ye soru önergesi verdi.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Elazığ Haber 23 - Kemal ÜNAL

Şehrimizin sorunlarını TBMM’de dile getiremeye devam eden CHP Elazığ Milletvekili Gürsel Erol, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’nun cevap vermesi istemiyle alabalık üretiminde Türkiye’nin en önemli merkezi Keban ilçesinde bulunan balık çiftliklerinin liman yolu ile ilgili olarak TBMM’ye soru önergesi verdi. Erol, soru önergesinde, alabalık ihracatı yapılan Keban’da üretim merkezine giden 7 km uzunluğundaki liman yolunun yapılmasının bakanlığın yatırım programında olup olmadığını sordu.

 “LİMAN YOLU YILLARDIR YAPILMAMIŞTIR”

Erol soru önergesinde, “Elazığ; Keban, Karakaya, Özlüce, Pembelik, Beyhan Baraj Gölleri ve Sivrice Hazar Gölü olmak üzere yaklaşık 68 hektar su yüzey alanı ile su ürünleri yetiştiriciliği ve avcılığı açısında Türkiye’nin en önemli bölgesi konumundadır. Alabalık yetiştiriciliğinde 36.105 ton/yıl kurulu kapasitesi ile 2022 yılı alabalık üretimi 25 bin tondur. İlimiz 2021 yılı alabalık üretim rakamlarına göre iç sularda Türkiye’de birinci sırada yer almaktadır.

2021 yılında çoğunluğu Rusya ve Avrupa Birliği ülkelerine olmak üzere 5.550 ton su ürünleri ihracatı gerçekleştirilmiş olup yaklaşık 48.000.000 dolar ihracat geliri sağlamıştır. Ayrıca Keban yavru sazan üretim tesisinde 2021 yılında 12 milyon adet yavru sazan balığı üretilmiş, 19 ildeki su kaynaklarına balıklandırma yapılmak üzere gönderilmiştir. Görüldüğü üzere Elazığ sadece balık üretimi değil, balığın işlenmesinde de Türkiye’nin en önemli merkezlerindendir.

“YATIRIM PROGRAMINA ALINDI MI?”

Bu bağlamda; Keban ilçemizde bulunan balık çiftliklerinin liman yolu yıllardır yapılmamıştır. Ülkemiz ihracatı için son derece önemli bir üretim merkezine giden yaklaşık 7 km uzunluğundaki yolun yapılması bakanlığınızın yatırım programında mıdır, bu yolun yapımı ne zaman tamamlanacaktır?” denildi.

Elazığ Haber 23

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN