• Haberler
  • Eğitim
  • Fırat Üniversitesi Hastanesi Çalışanlarına Yönelik KBRN Eğitimi Verildi

Fırat Üniversitesi Hastanesi Çalışanlarına Yönelik KBRN Eğitimi Verildi

AFAD tarafından Fırat Üniversitesi Hastanesi Çalışanlarına Yönelik KBRN (kimyasal, biyolojik radyolojik, nükleer tehditler) eğitimi verildi. 

Eğitimi gerçekleştiren AFAD Arama Kurtarma Teknikeri Hamdi ÖZKAN, KBRN tehditlerinin, İnsan ve çevre için zararlı kimyasal maddelerin kasten veya kaza ile çevreye yayılmasıyla oluşan tehditler olduğunu söyledi. 

Bu tehditleri, toksik endüstriyel kimyasal maddelerin kaza sonucu çevreye yayılması ile oluşan tehditler, evde kullanılan tehlikeli kimyasal maddelerin oluşturduğu tehditler ve kimyasal ajanların savaş veya terör amacı ile kullanılması ile oluşan tehditler olarak sıralandığını ifade etti. 

AFAD Arama Kurtarma Teknikeri Hamdi ÖZKAN, herkesin aile ve afet acil durum planı yapması gerektiğini, bu kapsamda da hem yaşadığımız semt içinde hem de dışında ailemiz ile nerede toplanılacağı, aile üyelerimizin kişisel bilgilerinin plana yazılması, afet veya acil durum sonrası aile üyeleri ile aramızdaki iletişimi sağlayacak kişilerinin belirlenmesi ve plana hastabakıcıları, bebek bakıcılarını ve evcil hayvanlarınıza da dâhil etmeyi unutmamamız gerektiğini söyledi. 

Hamdi ÖZKAN, yetkili kurumlar tarafından ev veya işyerinden çıkmama talimatı verilmesi durumunda, içeri hava girebilecek tüm sistemlerin kapatılması, iç kısımlarda bir odaya sığınılması, odanın açıklıklarını izole bant ve plastik örtü ile kapatılması, musluklardan su içilmemesi, iletişim araçlarından yetkili makamlarca yapılacak açıklamaların takip edilmesinin önem arz ettiğinin altını çizdi. 

AFAD Arama Kurtarma Teknikeri Hamdi ÖZKAN, radyasyonun, bir kaynaktan yayımlanan parçacık ya da dalga formundaki enerji olarak tanımlandığını söyledi. Hamdi ÖZKAN, radyolojik silahların etkilerinin, toplumda büyük ölçekli bir korku ve paniğe neden olacağını, gündelik hayatı etkileyip ekonomiyi sekteye uğratacağını, yüksek dekontaminasyon maliyeti nedeniyle ekonomik zarar oluşturacağını, yaralanma ve ölümlere neden olacağını söyledi. 

Fırat Üniversitesi Hastanesi 6. Kat Konferans Salonunda gerçekleştirilen KBRN eğitimine hastane yöneticileri ve çok sayıda hastane çalışanı katıldı. 

Fırat Üniversitesi Hastanesi Çalışanlarına Yönelik KBRN Eğitimi Verildi
Fırat Üniversitesi Hastanesi Çalışanlarına Yönelik KBRN Eğitimi Verildi
Fırat Üniversitesi Hastanesi Çalışanlarına Yönelik KBRN Eğitimi Verildi

Bakmadan Geçme