• Haberler
  • Sağlık
  • Elazığ'ın Adını Dünya'ya Tanıtan Doktor, Prof.Dr.Murad Atmaca

Elazığ'ın Adını Dünya'ya Tanıtan Doktor, Prof.Dr.Murad Atmaca

Fırat Üniversitesi Psikiyatri Ana Bilim Dalı öğretim üyesi Prof.Dr.Murad Atmaca yaptığı çalışmalarla Dünya Psikiyatri Dalında en iyiler arasında yer almayı başardı.

Aslen Kahramanmaraş'lı olan ancak uzun dönemdir Elazığ'da Fırat Üniversitesinde çalışmalarına devam eden Prof.Dr.Murad Atmaca Dünya'da son dönemin en önemli terapi ekollerinden biri olan Metakognitif Terapi konusunda belgelendirmeye yetkili tek kurum olan Metacognitive Institute tarafından Metakognitif Terapist olarak diplomalandırılan Türkiye’deki birkaç kişiden biri olurken; yine Türkiye’de ilk ve dünyadaki toplam 5 psikiyatri profesöründen birisi oldu.

Web of Science (bilimsel çalışmaların yer aldığı veri tabanı) verilerine dayanarak Türk tıbbına ait 2013 Mayıs başına kadar olan 50 yıllık tarama sonucu dünya tıbbında da en kaliteli yayın ölçütü olan ≥72 atıf alan yayınlarda (h indeksine göre dünya literatüründe de en üst düzey yayın kabul edilmesini sağlayan eşik değer) başyazar olarak ikinin üstünde üst düzey makaleye sahip tıp bilim adamlarının değerlendirildiği geniş tıp literatür analizinde Prof. Dr. Murad ATMACA listeye girebilen ve aralarında bir kısmının şu an yaşamını kaybettiği çok değerli bilim adamlarının da yer aldığı 28 kişilik listeye girmeyi başarmıştır.

Bir çok ünlü hastane ve kliniklerden teklif almasına rağmen hala Fırat Üniversitesinde hem hastalarına hemde öğrencilerine faydalı olamaya devam ediyor.

Bakmadan Geçme