Dumansız Elazığ Hava Sahası İçin Toplantı Düzenlendi

Elazığ İl Sağlık Müdürlüğü tarafından tütünle mücadele ve dumansız hava sahası çalışmaları kapsamında İl Değerlendirme Toplantısı düzenlendi.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Elazığ Haber 23 -

Rutin ihbarlar ve ilçeler arası çapraz denetimlerden daha etkin sonuç alınmasına yönelik 20.09.2018  Perşembe günü  Toplum Sağlığı Merkezi Toplantı Salonunda yapılan toplantıya; Sağlık  Müdürlüğü, Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanı Dr. Abdulkadir KANTARCIOĞLU, Şube Müdürü Erkan KAYA, Dumansız Hava Sahası İl Sorumlusu Ayhan ALTUN, Valilik ve Müdürlüğü bünyesinde oluşturulan  İl Tütün Kontrol Kurulu Ekipleri katıldı.

Toplantının ilk bölümünde Tütün İl Sorumlusu Ayhan ALTUN tarafından Tütünle Mücadele Yönetmeliği, Bakanlığın istekleri, İlimizin bu konudaki genel durumu, sahadaki sorunlar ve hedefler hakkında sunum yapıldı. Sunumda, İşletme sahiplerinden gelen şikâyetler, saha çalışmalarından karşılaşılan sorunlar ve saha çalışmalarındaki mücadelenin etkinliği, yaklaşan soğuk ve kış aylarındaki ihlal ve ihbarlara karşı denetim ekiplerinin artırılması yönünde karşılıklı görüş alışverişinde bulunuldu.

Daha sonra düzenlenen toplantı ve yürütülen çalışmalar hakkında açıklamada bulunan Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanı Dr. Abdulkadir KANTARCIOĞLU ” Tütün ve tütün ürünlerinin zararlarıyla mücadelenin 4207 sayılı Kanun çerçevesinde ilimizde kararlılıkla sürdürülmekte ve bu kararlılık devam edecektir. Önemli bir halk sağlığı sorunu olan tütün kullanımıyla mücadele ederken adaletten ayrılmamalı ve işimizi yaparken kendi ailemizi göz önünde bulundurarak hareket etmeliyiz” şeklinde konuştu.

Tütünle mücadelenin sayın Cumhurbaşkanımız, Sağlık Bakanımız ve Valimizin de üzerinde durdukları önemli bir konu olduğunu belirten Dr. KANTARCIOĞLU “Ekip çalışanları ve bizler bu mücadelede yapıcı bir tavır takınmalıyız, İl Sağlık Müdürlüğü olarak ekiplerimizle ilimiz genelinde aynı hassasiyetle tütünle mücadeleye devam edeceğiz. Tüm işletme sahiplerinin de bu mücadelemizde ekiplerimize yardımcı olmalarını ve kurallara uymalarını bekliyoruz. Bu mücadelede kurumlar arası işbirliğinin “Dumansız Hava Sahası”nı genişleteceğini ve çalışmaların daha ileri bir seviyeye ulaşacağını bekliyoruz. Tütünle mücadele çalışmalarına katkı sağlayan ve öz veriyle çalışan herkese teşekkür ederim” dedi.

Bilindiği üzere tütün ve tütün ürünlerinin neden olduğu hastalıklar sadece bu maddeleri kullananlarda  değil, pasif olarak maruz kalanlar da görülmektedir. Bu amaçlar doğrultusunda ülke genelinde başlatılan “Tam Dumansız Türkiye” hedefine ulaşmak için ilimizde de “Dumansız Hava Sahası” çalışmaları kesintisiz olarak devam etmektedir.

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN