• Haberler
  • Sağlık
  • Doç. Dr. Murat Baykara, 'MRG öncesinde sağlık personeli hastadan bilgi almalı'

Doç. Dr. Murat Baykara, 'MRG öncesinde sağlık personeli hastadan bilgi almalı'

Manyetik Rezonans Görüntüleme (MRG) öncesi sağlık personellerinin hastadan bilgi alması gerektiğini belirten Doç. Dr. Murat Baykara, 'Özellikle vücutta metal protez bulunan hastalarda MRG cihazı mıknatısı, bu protezleri yerinden oynatıyor. Bu tip hastalara kalp pili olanlar, beyin ameliyatı ile beyin damarlarına klips takılmış olanlar örnek olarak gösterilebilir' dedi.

Manyetik Rezonans Görüntüleme (MRG) öncesi sağlık personellerinin hastadan bilgi alması gerektiğini belirten Doç. Dr. Murat Baykara, “Özellikle vücutta metal protez bulunan hastalarda MRG cihazı mıknatısı, bu protezleri yerinden oynatıyor. Bu tip hastalara; kalp pili olanlar, beyin ameliyatı ile beyin damarlarına klips takılmış olanlar örnek olarak gösterilebilir” dedi.

Fırat Üniversitesi Hastanesi Radyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Murat Baykara, tarafından yüksek manyetik alanlara giriş kuralları eğitimi verildi. Hastanenin konferans salonunda düzenlenen eğitime çok sayıda sağlık personeli katıldı.

Doç. Dr. Murat Baykara, “MRG’de kullanılan manyetik alan ve RF dalgaları, biyomedikal implantlar, yardımcı cihazlar ve manyetik özellik taşıyan diğer maddeler ile etkileşimlerde istenmeyen durumlara yol açabiliyor. Manyetik alan, ferromanyetik materyalleri hareket ettiriyor. Elektronik donanım ile etkileşime girerek manyetik özellikli cihazların çalışmasını bozuyor. Özellikle vücutta metal protez bulunan hastalarda MRG cihazı mıknatısı, bu protezleri yerinden oynatıyor. Bu tip hastalara; kalp pili olanlar, beyin ameliyatı ile beyin damarlarına klips takılmış olanlar örnek olarak gösterilebilir. Bu tür tehlikelerin, MRG öncesinde bilinmesi ve kontrol altına alınması gerekiyor. Sağlık personeli tarafından daha önceden hastaya takılmış tüm cihazlar hakkında hasta ve yakınlarından bilgi alınması gerekiyor” dedi.

Doç. Dr. Murat Baykara, 'MRG öncesinde sağlık personeli hastadan bilgi almalı'
Doç. Dr. Murat Baykara, 'MRG öncesinde sağlık personeli hastadan bilgi almalı'
Yorumlar 1
KENAN DÖNDÜ 23 Kasım 2021 15:22

TEŞEKKÜRLER MURAT HOCAM ŞAHSİ GÖRÜŞÜM TÜM HASTANELERE ÖRNEK OLMASI GEREKEN BİR UYGULAMADIR. HASTANEDE EMAR( MRG) CİHAZI VAR İSE ORADAKİ AYRIM YAPMAKSIZIN TÜM PERSONELLERE YÖNELİK HİZMET İÇİ EĞİTİM VERİLMELİ HİZMET İÇİ EĞİTİMDE EMAR HAKKINDA DETAYLI BİLGİLENDİRME YAPILMALIDIR. EMAR ODASINA GİRERKEN NELERE DİKKAT EDİLMESİ GEREKTİĞİ, ACİL HASTA DURUMUNDA , SEDYE İLE HASTA AŞINMASINDA , ALLERJİ VAKALARINDA EMAR ODASINA GİRERKEN NELERE DİKKAT EDİLMESİ GEREKTİĞİ ANLATILMALI, EĞİTİM ALDIĞINA DAİR BELGE İMZALATILIP SAKLANMALIDIR. İNŞALLAH TÜM HASTANELER ÖRNEK ALIP HİZMET İÇİ EĞİTİM VERMELİDİR.

Bakmadan Geçme