5 Günlük Devamsızlığı Olan Öğrenci Belge Alabilecek mi? İşte Cevabı

Milli Eğitim Bakanlığı, Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliğine göre ortalaması 70 ile 84.99 arasında alan öğrenciler Teşekkür, 85 ve üzeri nota sahip öğrenciler Takdir Belgesi almaya hak kazanıyor.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Elazığ Haber 23 - Kemal ÜNAL

EB'in yayınladığı takvime göre okullarda birinci dönem 21 Ocak Cuma günü sona erecek. Geçtiğimiz sene pandemi nedeniyle basılı karne alamayan öğrenciler bu dönem sonunda karnelerine kavuşacak. 6 Eylül tarihinde başlayan ve kesintisiz süren yüz yüze eğitimde öğrenciler başarılarını alacakları belgeler ile taçlandırmak istiyor. Dönem içinde yapılan sınav ve sözlü notlarıyla derslerden yaptıkları başarı ortalamasını hesaplamaya çalışan öğrenciler için kritik bir detay ortaya çıktı. Milli Eğitim bakanlığı, geçtiğimiz senelerde hayata geçirdiği uygulama ile birlikte Takdir ve Teşekkür belgesi verirken öğrencilerin devamsızlık durumlarına dikkate alıyor. Koronavirüs şartlarından öğrencilerin en az şekilde etkilenmesi için geçtiğimiz sene sınıfta kalma uygulaması kaldırılmıştı. İşte MEB'in ödül yönetmeliğinde yaptığı değişikliklerin detayları...

DEVAMSIZLIK SINIRINI AŞAN ÖĞRENCİLERE BELGE VERİLMEYECEK!

Milli Eğitim Bakanlığı, 2018 yılında resmi gazetede yayınlayarak MEB Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliğinde değişiklik yaptı. Normal şartlar altında öğrencilerin 10 gün özürsüz devamsızlık sınırı bulunuyor. Özürsüz devamsızlığı 5 günü geçmeyen öğrenciler Takdir ve Teşekkür Belgesi almaya hak kazanacak. Öğrenciler 2021-2022 eğitim öğretim yılı karnelerini 21 Ocak Cuma günü alacak. Karneler ile birlikte öğrencilerin başarı durumlarını belgeleyen Takdir ve Teşekkür belgeleri de verilecek.

TAKDİR VE TEŞEKKÜR BELGESİ NASIL ALINIR?

Öğrencilerin dönem not ortalaması ne olursa olsun herhangi bir dersten geçer not alamayan öğrenciler belge alamıyorlar. İlkokul, ortaokul ve liselerde Teşekkür belgesi almak için öğrencilerin en az 70.00 not ortalamasını yapmaları gerekmektedir. 70 ve 84.99 arasında başarı ortalamasına sahip öğrenciler o dönem Teşekkür belgesi almaya hak kazanırlar. 85.00 ve üzeri başarıyı yakalayan öğrenciler ise dönemlerini Takdir belgesiyle kapatır.

MEB TAKVİMİ DUYURDU: YARIYIL TATİLİNE 11 GÜN KALDI!

Milli Eğitim Bakanlığı 2021-2022 eğitim öğretim yılı takvimine göre öğrenciler bu yıl 4 tatil dönemi yaşayacak. Birinci dönem ilk ara tatillerini 15-19 Kasım tarihleri arasında yapan öğrenciler, için birinci dönem ders zili son kez 21 Ocak Cuma günü çalacak.  Öğrenciler Sömestr tatili olarak da bilinen yarıyıl tatilini 24 Ocak-4 Şubat 2022 tarihleri arasında yapacak. Tatil hafta sonları da dahil olmak üzere toplam 16 gün boyunca sürecek. İkinci dönem öğrenciler 11-15 Nisan tarihleri arasında ikinci ara tatili yapacak. 2021-2022 eğitim öğretim yılı 17 Haziran'da sona erecek.

BU YIL SINIFTA KALMA OLACAK MI?

Milli Eğitim Bakanlığı, geçtiğimiz sene öğrencilerin pandemiden en az şekilde etkilenmesi için sınıfta kalmayı kaldırmıştı. Öğrenciler başarısız oldukları derslerden sorumlu olarak bir üst sınıfa geçmişti. 2021-2022 eğitim öğretim yılında tam zamanlı olarak okullar açık olduğundan sınavlar düzenlendi.

Bu nedenle bu yıl sınıfta kalma uygulaması devam edecek. MEB yönetmeliğine göre İlkokul 1,2,3 ve 4. sınıflarda tekrar bulunmuyor. Herhangi bir dersten yıl sonu puanı 45'den az olan ortaokul öğrencisinin sınıf tekrarı yapmasına Şube Öğretmen Kurulu (ŞÖK) karar veriyor. Liselerde ise yıl sonu ortalaması 50'nin altında bulunan ve 3 dersten zayıfı olan öğrenciler sınıf tekrarı yapıyor.

UZMANLAR TATİL İÇİN AİLELERİ UYARDI!

Son dönemlerde Omicron varyantı nedeniyle vaka sayılarında ciddi bir yükseliş yaşandı. Öğrenciler okullarda tüm önlemler alınmış bir şekilde yüz yüze eğitime devam etti. Yaklaşık 1.5 yıldır pandemi nedeniyle tam zamanlı eğitim alamayan öğrenciler 6 Eylül itibariyle okullarına kavuştu. Eksik kalan konu ve kazanımlar nedeniyle yoğun bir  tempoyla eğitim faaliyetlerine başlanmasıyla öğrenciler bu dönemde epey yoruldu. Öğrencilerin nefes alacağı tatil dönemlerinde uzmanlar öğrencilerin yeterince dinlenmesi gerektiğinin altını çizdi.

Kaynak : Haber 7

Elazığ Haber 23

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN