Uluslararası Hazar Şiir Akşamları'ndan Haber Var Mı?

Şehrin geçmişinden bahsederken dört bin yıllık kadim bir medeniyete ev sahipliği yaptığını söyler, Azizler diyarı Elaziz'in kültür ve sanat şehri olduğundan dem tutar, sadece günü kurtarırız.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Elazığ Haber 23 - Kemal ÜNAL

İlki 5 Aralık 1992 yılında “1. Fırat Şiir Akşamları” olarak düzenlenen ve daha sonra uluslararası boyut kazanan Hazar Şiir Akşamları’ndan şimdi ne bir ses, ne de bir haber var.

Şehrin kültür elçilerinin yıllardan beri büyük bir ilgiyle besleyip büyüttükleri Hazar Şiir Akşamları’nın akıbeti ne oldu sorusunun cevabını arıyoruz. 

Şimdiye kadar 24 kez düzenlenen ve ilgiyle takip edilen Hazar Şiir Akşamları, 2017 yılından beri düzenlenmiyor.

Bu şehrin kültürüne, sanatına, edebiyatına yön veren akil insanların bunu dert etmesi, yeniden bu kıvılcımı yakması gerekmez mi?
Elazığ Valiliği, Belediye, İl Kültür Müdürlüğü yetkililerinin bir araya gelerek bu mevtayı ayağa kaldırmasının elzem olduğunu belirtmek isteriz.

Hani biz kültür ve sanat şehriydik..

Hani biz şaire, şiire önem veren bir kent statüsündeydik..

2020 yılında tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını nedeniyle yapılamayan kültürel etkinlikler için şimdi herhangi bir engel bulunmamakta. Gelin uluslararası boyut kazanan, tüm ülkenin gıpta ile baktığı bu organizasyonu yeniden kültür hayatına kazandıralım.

Biz kültürüne sahip çıkan bir şehiriz. 

Biz şiirlerle yoğrulan bir kentiz.

Kültür elçilerinin aman banane deme lüksünün olmadığını düşünüyoruz. 

Elimizle büyütüp 24 kez düzenlediğimiz bu güzel organizasyonun yeniden yapılması için herkesin üzerine düşen sorumluluğu harfiyen yerine getirmesi gerekmekte.Geçmiş yıllarda Fikret Memişoğlu, Niyazi Yıldırım Gençosmanoğlu, Cinani Dökmeci, İshak Sunguroğlu, Harputlu Şair Hacı Hayri Bey, Fethi Gemuhluoğlu, Ahmet Kabaklı, Bahtiyar Vahapzade, Nüzhed Dede, Elmas Yıldırım, Mağcan Cumabay, Cengiz Aytmatov, Bahtiyar Vahapzade, Necip Fazıl Kısakürek, Ahmet Yesevi, Mehmet Akif Ersoy, Yunus Emre, Yahya Kemal Beyatlı, Arif Nihat Asya, Ali Şir Nevai adına düzenlenen Uluslararası Hazar Şiir Akşamları’nın 2022 yılında yeniden başlamasını diliyor, şehrin kültür hayatına yön veren insanların bu konuyu dert edinmelerini hassaten rica ediyoruz.

HABER: ELMİYAD

Elazığ Haber 23

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN