Fırat Üniversitesi 6 Alanda Dünyada İlk 1.000 Üniversite Arasına Girdi

Alan bazlı olarak research.com internet sitesi tarafından D-indeks (disiplin H-indeks) ve bibliyometrik göstergeler dikkate alınarak belirlenen üniversitelerin dünya sıralamaları açıklandı.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Elazığ Haber 23 - Kemal ÜNAL

Yapılan bilimsel değerlendirmeler sonucunda Fırat Üniversitesi; Makine Mühendisliği ve Havacılık alanında Türkiye’de 1. dünyada 102., Veterinerlik alanında Türkiye’de 1. dünyada 266., Matematik alanında Türkiye’de 2. dünyada 311., Biyoloji ve Biyokimya alanında Türkiye’de 3. dünyada 932., Bilgisayar Bilimleri alanında Türkiye’de 4. dünyada 815. ve Malzeme Bilimi alanında Türkiye’de 7. dünyada 715. sırada yer aldı.

Ayrıca aynı internet sitesinde D-indeks değerleri dikkate alınarak akademisyenler arasında alan bazlı olarak yapılan değerlendirme sonucunda; Veterinerlik alanında Prof. Dr. Münir AKTAŞ Türkiye’de 1., Makine Mühendisliği ve Havacılık alanında Prof. Dr. Hakan Fehmi ÖZTOP Türkiye’de 1., Biyoloji ve Biyokimya alanında Prof. Dr. Kazım ŞAHİN Türkiye’de 2., Malzeme Bilimi alanında Prof. Dr. Fahrettin YAKUPHANOĞLU Türkiye’de 4., Bilgisayar Bilimleri Alanında Prof. Dr. Abdulkadir ŞENGÜR Türkiye’de 5., Matematik alanında Prof. Dr. Hasan BULUT Türkiye’de 5., Makine Mühendisliği ve Havacılık alanında Prof. Dr. Yasin VAROL Türkiye’de 8. olarak listeye girmeye hak kazanan akademisyenler oldular.

Fırat Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fahrettin GÖKTAŞ, derece elde eden akademisyenleri tebrik ederek hedeflerinin üniversite olarak sürekli ilk 1.000 üniversite arasında yer almak olduğunu söyledi.

 Yönetim olarak Ar-Ge faaliyetlerine verdikleri desteği arttıracaklarını ifade eden Rektör Prof. Dr. Göktaş, etki ve çıktı odaklı projeler ile katma değeri yüksek çalışmalar yapmaya devam edeceklerini söyledi.

Elazığ Haber 23

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN