Elazığ Şehir Hastanesinde El ve Koltuk Altı Terlemesine Ameliyatlı Çözüm

Elazığ Fethi Sekin Şehir Hastanesinde El ve Koltuk Altı Terlemesine Ameliyatlı Çözüm.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Elazığ Haber 23 -

Türkiye’nin 6. ncı Şehir Hastanesi olarak hizmete giren Elazığ Fethi Sekin Şehir Hastanemizde Avuç içleri, koltuk altları, ayak ve yüz gibi bölgelerde görülen ve  halk arasında aşırı terleme olarak bilinen “Hiperhidroz” hastalığı,   endoskopik yöntemle dakikalar içinde tedavi ediliyor.

Kişinin sosyal yaşantısını olumsuz etkileyen ve Fethi Sekin Şehir Hastanemizin ilk vakası olan operasyon hakkında bir açıklama yapan Göğüs Cerrahisi Uzmanı Öğretim Üyesi Dr. Murat Kılıç “Ağustos ayında hizmete giren Şehir Hastanemize el ve koltuk bölgesinde aşırı terleme şikayeti ile gelen ilk hastamızı kabul ettik. Yapılan tetkikler sonucunda 22 yaşında üniversite öğrencisi olan hastamızın Endoskopik Torakoskopik Sempatektomi yani ETS yöntemine uygun olduğu tespit edilen hastamız, 45 dakika süren başarılı bir operasyonla sağlığına kavuşturuldu. Bir gün gözetim altında tutulan hasta, şifa ile taburcu edilmiştir. Bu tür operasyonlar ülkemizdeki ileri sağlık merkezlerinde yapılmaktadır. Ancak Fethi Sekin Şehir hastanemizin ilk ameliyatı olması  bizim için ayrı bir önem arz etmiştir. Şehir hastanesi olarak tıp alanındaki son teknolojiye uyumlu bir donanıma sahibiz. Vatandaşlarımız bu tür şikayetleri için bize rahatlıkla başvurabilirler. Bu konuda bize her türlü desteği sağlayan hastane yönetimine  de ayrıca teşekkür ederim” dedi

Aşırı terlemenin toplumda her 100 kişiden 2 ya da 3’ünde görüldüğünü, özellikle ergenlik döneminde yaşanan bu sorunun kişinin sosyal yaşantısını olumsuz etkilediğini belirten Dr. Kılıç, “Aşırı terlemenin kesin nedeni bilinmemekle birlikte hastaların ortalama yüzle 50’ye yakın bölümünde ailesel öykü mevcuttur. Aşırı terleme genellikle koltuk altı, el, ayak, yüz ya da daha fazla bölgede görülebilmektedir.  Bu durumdaki kişiler elleri sanki yeni sudan çıkmış gibi ıslak olduğundan tokalaşmaktan kaçınmakta, öz güven kaybı yaşamakta, toplumdan uzaklaştırmakta ve bu da birtakım psikolojik sorunlara yol açmaktadır. Oysa böylesine önemli bir sağlık sorun hastanemizde dakikalar içinde gerçekleştirdiğimiz operasyonla yüzde 100’e yakın tedavi edilebilmektedir” şeklinde konuştu.

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN