Elazığ İl Sağlık Müdürlüğü Tarafından Yenidoğan Canlandırma Programı Uygulama Eğitimi Düzenlendi

Elazığ İl Sağlık Müdürlüğü tarafından doğumda gelişebilecek yenidoğan mortalitesini ve asfiksinin yol açacağı sekelleri en aza indirebilme konusunda önemli bir yer tutan Yenidoğan Canlandırma Programı (Neonatal Resusitasyon Programı) Uygulama Eğitimi düzenlendi.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Elazığ Haber 23 - Kemal ÜNAL

28-30 Haziran 2022 tarihleri arasında olmak üzere Elazığ İl Sağlık Müdürlüğü Eğitim Salonu’nda üç gün devam eden uygulayıcı eğitimi’ne katılan toplam 44 sağlık çalışanına eğitim sonunda düzenlenen törenle sertifika verildi.

Sertifika dağıtım törenine İl Sağlık Müdür Vekili Uzm. Dr. Ramazan GÜRGÖZE, Hizmet Başkanları, idareciler, Elazığ Fırat Üniversitesi’nden akademisyenler, Hastane Başhekimleri ve Sağlık Bakanlığı tarafından görevlendirilen yetkili eğitimciler katıldı.


Sertifika dağıtım töreninde İl Sağlık Müdürlüğü, Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanı Dr. Abdulkadir KANTARCIOĞLU bir konuşma yaptı. Dr. KANTARCIOĞLU konuşmasında “ Elazığ İl Sağlık Müdürlüğü olarak yine çok önemli bir eğitime ve akabinde sertifika törenine ev sahipliği yapmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Müdürlüğümüzde 3 gündür devam eden Yeni Doğan Canlandırma programı bu gün itibari ile tamamlanmış bulunmaktadır. Eğitime katılan 44 kursiyerimiz eğitimlerini başarıyla tamamlayarak sertifika almaya hak kazanmıştır. Bakanlığımızın çok önem verdiği bu tür eğitimler belli periyotlarla çeşitli illerde yapılmaktadır. Eğitimin amacı yeni doğan bir bebeğe yaşama adım attığı ilk dakikalarda belirli standartlar çerçevesinde yerinde müdahale ederek, resüsitasyon almasını sağlamaktır. Asfiksili bir bebeğe yaşamın ilk birkaç dakikasında yapılan yerinde müdahale, ileriye dönük yaşam kalitesini doğrudan etkilemektedir. Bu eğitimler sayesinde ülkemizde yeni doğan ölüm oranları binde 4,5’a kadar düşmüştür.

Elazığ olarak bu oran açısında gayet iyi durumdayız. Bu eğitimin düzenlenmesinde emeği geçen eğitici arkadaşlarımıza, hocalarımıza, burada bulunan hastane başhekimlerimize, kursa katılan bütün arkadaşlara teşekkür ederken, alacakları  bu sertifikaların yararlı ve sağlıklı doğumlara vesile olmasını diliyorum” dedi.

Elazığ Haber 23

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN