Elazığ'da Çiftçinin 12 Aylık Emeği 1 Saatte Yok Oldu

Elazığ'ın Baskil ilçesinde çiftçinin en önemli gelir kaynağı olan kayısı, hava sıcaklığının sıfırın altına düşmesi nedeniyle yandı.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Elazığ Haber 23 - Kemal ÜNAL

Donun vurması ile büyük bir zarar yaşayan çiftçiler, kendilerine yardım edilmesini bekliyor. 

Türkiye'nin önemli kayısı üretim merkezlerinden olan Elazığ'ın Baskil ilçesinde hava sıcaklığının sıfırın altına düşmesiyle birlikte ilçe genelinde 100 bin dekar alanda 1 milyona yakın kayısı ağacının çoğunu don vurdu. Yaşanan bu don olayının ardından 12 aylık emeklerinin 1 saatte yok olmasıyla birlikte mağdur olan çiftçiler, yetkililerden yardım beklediklerini belirtirken, bu sene kayısı fiyatlarının 150 TL'yi bulacağını ifade etti.

Öte yandan Baskil Belediyesi yaşanan don olayının ardından hemen sahaya inerek kayısı bahçelerinde incelemelerde bulunup hasar tespit çalışmalarına başladı.

Her dönem olduğu gibi bu sene de kayısının kısmen yandığını belirten Gemici Köyü Muhtarı Ali Aydemir, “Yanmadan dolayı vatandaşın elinde en fazla 30 ile 35 liradan kayısıları topladılar. Kayısı vatandaşta bittikten sonra piyasa 80-90 lirayı buldu. Neticede vatandaş ve köylü kazanmıyor. Stokçu mu diyelim esnaf mı diyelim nasıl bir zihniyetse stokçular bu şekilde fiyatları istedikleri gibi yükseltip düşürüyorlar. Kayısı olduğu 60 liradan 3-5 liraya kadar düşüyor olmadığı zaman ise 100 liraya kadar çıkıyor. Vatandaşta kayısı bittikten sonra fiyatlar çok değişiyor. Son olan don olayından dolayı kayısılar yandı ve şu anda piyasada 120 liraya kadar gittiğini söylüyorlar. Fiyatların 150 lirayı bulması da bekleniyor” dedi.

İnsanların emeğinden sonra hava şartları nedeniyle aşırı bir don olayı olduğunu aktaran Baskil ilçesi Odabaşı Mahallesi Muhtarı Allattin Karakol, “Hava durumu eksi 7-8 derecelere geldi bundan dolayı da kayısılarımız yandı. Burada bazı insanlar sadece kayısıya bağlı olarak yaşamlarını sürdürdükleri için onlar daha fazla sıkıntıya düşeceklerdir. Bizim talebimiz bakanlığımızın bu konuya el atarak vatandaşlarımıza yardımda bulunmasıdır. Kredilerle olacak iş değil insanların yaşam şartları sıfıra düştü hiçbir vatandaşımızın krediyi kapatmaya ne gücü yeter ne de imkanı var. Burada da deprem olmadı can kaybımız yok ama malımız tamamen gitti. İnşallah Cumhurbaşkanımız talimat verecektir Tarım ve Orman Bakanımız da Malatya bölgesi ve Elazığ’ın Baskil ilçesine gerekli çözümü bulacaklardır" diye konuştu.

Elazığ Haber 23

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN